یکی از مهمترین راه های موفقیت در کنکور مخصوصا در درس زیست شناسی خلاصه نویسی است. خلاصه نویسی را می‌توان یکی از برترین روش های افزایش درصد زیست کنکور برشمرد. این روش کمک شایانی به مرور درس زیست می‌کند. ممکن است تصور کنید برای مرور مطالب روخوانی مجدد از روی درس کار مفیدی است. اما این راه حل به ویژه در روزهای پایانی فقط باعث ایجاد اضطراب در داوطلب می‌شود. در واقع شما باید بعد از مطالعه اصولی و ترکیبی درس زیست، به نوشتن خلاصه نویسی بپردازید. در ادامه مقاله درباره خلاصه نویسی درس زیست و اهمیت ویژه آن در درس زیست شناسی جهت موفقیت در کنکور تجربی صحبت می‌کنیم.

خلاصه نویسی، مهمترین المان مرور در روزهای پایانی قبل از کنکور

خلاصه نویسی یادداشت برداری از متن اصلی درس است. در خلاصه نویسی ضمن حفظ مضمون اصلی مبحث، نکات  مهم و کلیدی یادداشت می‌شود. خلاصه نویسی در دروس مختلف باید به صورت متفاوت انجام شود. دروس عمومی، اختصاصی و مفهومی هر کدام روش خلاصه نویسی مخصوص به خود را دارند. در این آموزش سعی داریم روش های مفید برای کسب درصد بالا در زیست کنکور را از طریق خلاصه برداری بیان کنیم.

دلایل اهمیت خلاصه نویسی

 • افزایش تمرکز دانش آموز هنگام مطالعه
 • بالاتر رفتن یادگیری که نتیجه تمرکز زیاد در هنگام مطالعه و یادداشت برداری است
 • صرفه جویی در زمان به ویژه در روزهای جمع بندی و پایانی

خلاصه نویسی درس زیست

5 گام اصلی خلاصه نویسی درس زیست 

مهمترین درس در کنکور تجربی زیست شناسی است. خلاصه نویسی درس زیست کنکور معمولا با دروس دیگر متفاوت است. برای رسیدن به رتبه دلخواه می‌توانید با استفاده از مقاله های گروه آموزشی زیست پلاسم، پله های موفقیت را اصولی و تخصصی طی کنید. در ادامه پیش نیازهای خلاصه نویسی زیست کنکور را شرح داده ایم:

 • تسلط کامل بر درس: در قدم اول دانش آموزان باید کاملا بر درس مسلط باشند. خلاصه نویسی همزمان با خواندن درس به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در صورتی که شما در زمان مطالعه خلاصه نویسی کنید به دلیل عدم یادگیری و شناخت کامل از مطالب دو نتیجه در بردارد. این روش خلاصه نویسی هم حجم زیادی دارد و هم ممکن است حاوی مطالب غیر مهم باشد. پس بهترین زمان برای خلاصه نویسی سی روز بعد از مطالعه، مرور، تست و ترجیحا شرکت در آزمون آزمایشی است. 
 • خلاصه نویسی توسط خود دانش آموز: خلاصه نویسی باید توسط خود دانش آموز انجام شود. خلاصه نویسی کپی کردن کل مطلب نیست. لذا دانش آموز باید برداشت خود از آن موضوع را با بیان خود بنویسد. ممکن است کدگذاری ها و فهم هر شخصی از درس متفاوت باشد. در درس زیست شناسی نیز به علت ترکیبی بودن این درس، باید مطالب ترکیبی مرتبط به هم را در حاشیه کتاب بنویسید.
 • خلاصه نویسی یکجا و منتظم: نوشتن مرتب خلاصه نویسی ها در یک دفتر مخصوصا درباره درس زیست شناسی به علت ترکیبی بودن آن از دیگر عوامل مهم جهت موفقیت در کنکور تجربی است. مواجه شدن با حجم زیادی از خلاصه نویسی نامرتب خصوصا در روزهای پایانی نتیجه ای به جز اتلاف وقت، استرس و گیج شدن دانش آموز ندارد.
 • استفاده از نمودار و اشکال: این روش ارتباط بین موضوعات کتاب زیست شناسی را بهتر نمایش می‌دهد. همچنین برای سامان دهی و ثبت بهتر مطلب در ذهن می‌توانید از این روش استفاده کنید.
 • خلاصه نویسی فقط از کتاب درسی: قابل اعتمادترین کتاب و مرجع همان کتاب درسی زیست شناسی است. مطالعه و خلاصه نویسی باید در قدم اول از این کتاب انجام شود.

بیشتر بخوانید: چگونه زیست شناسی را فراموش نکنیم؟

 خلاصه نویسی به سبک زیست پلاسم

خلاصه نویسی می‌تواند در چند سبک مختلف انجام شود. روش های پیشنهادی گروه زیست پلاسم شامل موارد زیر هستند:

 • نوت برداری: خلاصه نویسی به این روش معمولا از موارد دیگر رایج تر است. نوت برداری برداشت شما از درس است. در نوت برداری باید کلمه کلیدی و منظور کلی هر پاراگراف نوشته شود.
 • استفاده از نشانه گذاری ها: نشانه گذاری یکی از جذاب ترین راه های درگیر شدن دانش آموز با مطلب است. استفاده از نشانه های متفاوت در موقعیت های مختلف بیشتر توجه افراد را جذب می‌کند. نکات مهم، سوالات و مطالبی که نیاز به مطالعه مجدد دارند را می‌توان با نشانه گذاری های مختلف از هم متمایز کرد. هایلایت کردن مطالب با استفاده از ماژیک رنگ های مختلف نیز یکی از موارد نشانه گذاری است.
 • خط کشی زیر مطالب مهم: اگر قصد دارید صرفا خلاصه نویسی و مرور را در کتاب درسی انجام دهید این روش بسیار موثر است. زمانی که فرد با هدف مرور به کتاب مراجعه می‌کند باید مطالب مهم خط کشی شده را بخواند.
 • نوشتن در حاشیه کتاب: دانش آموز در این روش خلاصه مفاهیم خوانده شده در هر صفحه و پاراگراف را در حاشیه کتاب یادداشت می‌کند. نکات مربوط به تست ها و آزمون های آزمایشی نیز باید در حاشیه کتاب نوشته شوند.

 

برای موفقیت در کنکور تجربی چند باید عوامل زیادی دست در دست هم دهند. شناخت این عوامل فقط از طریق مشورت با مشاوران حرفه ای ممکن است. گروه آموزشی زیست پلاسم، همراهی مطمئن برای شما در روند این شناخت است. برای مشاوره با ما در ارتباط باشید.

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود، شماره موبایل خود را وارد کنید