آموزش زیست شناسی

آموزش مفهومی و ترکیبی زیست کنکور 

با استاد حمیدرضا زارعی

با گروه آموزشی زیست پلاسم

آموزش قدم به قدم و مفهومی زیست پایه دهم و یازدهم و دوازدهم 
آمادگی کامل برای شرکت در کنکور و کسب درصد بالای زیست شناسی کنکور
با پشتیبانی و مشاوره رایگان تا روز کنکور همراه شما هستیم

آموزش زیست شناسی کنکور با استاد حمیدرضا زارعی

در کنکور تجربی یکی از دروس اختصاصی مهم، آموزش زیست شناسی کنکور است. زیست کنکور سومین درس در دفترچه تخصصی کنکور تجربی است و شامل 50 تست ترکیبی و مفهومی است که داوطلبان 36 دقیقه زمان برای پاسخگویی دارند. داوطلبان جهت موفقیت در کنکور تجربی 1401 باید ابتدا روش اصولی و صحیح آموزش زیست شناسی بلد باشند.

نقشه راه مطالعه زیست شناسی کنکور بودجه بندی زیست کنکور است که کمک می‌کند داوطلبان با برنامه ریزی دقیق و هدفمند به آموزش زیست  بپردازند، در بودجه بندی هر درس موارد زیر ذکر می‌شود که بسیار مهم است.

 • ضریب هر درس
 • تعداد سوالات
 • شماره شروع و پایان سوالات هر درس
 • زمان لازم برای پاسخگویی به سوالات هر درس
 • منابع هر درس و تعداد سوالات و درصد هر فصل در کنکور

طبق بودجه بندی زیست شناسی کنکور از زیست پایه دهم 16 سوال، زیست پایه یازدهم 18 سوال و از زیست پایه دوازدهم 16 سوال طراحی می‌شود. آموزش زیست کنکور با روش درست مطالعه و برنامه ریزی دقیق می‌تواند همه داوطلبان کنکور تجربی را در قبولی رشته‌های مورد علاقه آنها اعم از پزشکی و پیراپزشکی‌ها هدایت کند.

زیست کنکور

آموزش زیست دهم

زیست شناسی دهم شامل 7 فصل است که حدود 30 الی 35 درصد سوالات زیست کنکور را دربر می‌گیرد. از دلایل اهمیت آموزش زیست شناسی دهم می‌توان به اولین کتاب درسی زیست شناسی بودن پایه دهم و اینکه آموزش زیست شناسی دهم پایه و اساس آموزش زیست شناسی کنکور است اشاره کرد.دانش آموز پایه دهم می توانند با کمک بسته آموزشی زیست در کنار آموزش مفهومی زیست دهم، تمام مفاهیم ریز و ترکیبی کتاب زیست شناسی دهم را به صورت میکروخطی جهت شرکت در کنکور  در اختیار داشته باشند.
مشاهده دوره آموزشی

زیست کنکور

آموزش زیست یازدهم

آموزش زیست شناسی یازدهم پر حجم‌ترین آموزش بین هر سه پایه آموزشی می‌باشد و شامل آموزش‌های زیست شناسی متفاوت و بسیار متنوعی است و هر 9 فصل زیست شناسی حاوی مهم‌ترین و مفهومی‌ترین فصل‌های هر سه پایه‌ی زیست شناسی است.سه فصل 6 و 7 و 8 زیست شناسی پایه یازدهم از مهم‌ترین و مفهومی‌ترین فصول زیست­ شناسی هستند علاوه بر اینکه پیش نیاز آموزش پایه دوازدهم هستند، بطور مستقیم از این سه فصل در کنکور سوال مطرح می‌شود.
مشاهده دوره آموزشی

زیست کنکور

آموزش زیست دوازدهم

آموزش زیست شناسی دوازدهم، نه تنها برای امتحانات پایان سال بلکه از این رو که یکی از مهمترین منابع سوالات کنکور تجربی می‌باشد، اهمیت بسیار زیادی دارد. زیست شناسی دوازدهم شامل 8 فصل است که حدود 32 درصد سوالات زیست کنکور را دربر می‌گیرد.

آموزش زیست شناسی باید به صورت مفهومی و ترکیبی باشد و تمام نکات کتاب درسی را به صورت میکروخطی پوشش دهد تا بتواند آموزش‌های کاربردی برای کسب موفقیت در کنکور تجربی باشد.
مشاهده دوره آموزشی

برنامه ریزی دقیق آموزش زیست شناسی

آموزش زیست شناسی بدون برنامه ریزی اشتباه محض است! برنامه ریزی مانع از اتلاف وقت می‌شود. دانش آموزانی که برنامه ریزی دقیقی برای کنکور ندارند دچار بی هدفی، بی انگیزگی و سردرگمی زیادی می‌شوند. شما باید برای درس خواندن منظم، برنامه ریزی صحیحی داشته باشید. ممکن است در روند برنامه ریزی برای مطالعه مشکل داشته باشید، در اینصورت می‌توانید با مشاوری با تجربه در زمینه کنکور تجربی مشورت کنید. 

6 ویژگی برنامه ریزی موفق برای کنکور

در ادامه 6 ویژگی و روش درست برنامه ریزی برای کنکور را به شما دانش آموزان عزیز معرفی می‌کنیم:

 • بر اساس شرایط شخصی شما باشد: هر فردی ویژگی و اهداف شخصی مختص خود را دارد. شما باید بر اساس این ویژگی‌ها و شرایط برنامه ریزی کنید. در اینصورت برنامه ریزی شما واقع بینانه‌تر است. در برنامه ریزی، شما باید همه ویژگی‌های جسمی و روحی خود را در نظر بگیرید.
 • برنامه منعطفی داشته باشید: منعطف بودن برنامه ریزی، به معنی اختصاص دادن زمانی برای جبران فرصت‌های از دست رفته در سایر روز‌ها است. در صورتی که برنامه‌ای غیر قابل پیش بینی برای شما به وجود بیاید و باعث به هم خوردن نظم برنامه شما شود می‌توانید در روز‌های دیگر آن را جبران کنید.
 • برنامه ریزی باید واقعی، منطقی و ساده باشد: لطفا با خودتان صادق باشید و برای درس خواندن، برنامه ریزی نجومی و غیر واقعی نکنید! ساعت مطالعه و تعداد دروس مطالعه در طول روز باید بسیار ساده و منطقی باشد و به مرور زمان افزایش یابد. برنامه ریزی رویایی، نتیجه‌ای به جز شکست و از دست دادن انگیزه به همراه ندارد.
 • برنامه ریزی یکنواخت ممنوع: تعداد زیادی از دانش آموزان هنگام برنامه ریزی برای کنکور تصور می‌کنند که برنامه ریزی یکنواخت نتیجه بهتری دارد. برنامه ریزی یکنواخت شامل اختصاص 5 الی 6 ساعت برای مطالعه یک درس در یک روز است. این شیوه مطالعه نتیجه‌ای کاملا برعکس دارد. شما باید هر روز برای مطالعه هر درس، 2 ساعت اختصاص دهید و دروس عمومی و اختصاصی را با هم مطالعه کنید.
 • برنامه ریزی باید دارای تراز باشد: در برنامه ریزی خود، حتما بخشی را به تراز اختصاص دهید. در این صورت، می‌توانید عملکرد روزانه خود را بسنجید و به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرید.
 • برنامه ریزی خود را بنویسید: نوشتن برنامه ریزی، باعث عمل به برنامه و همچنین پیشرفت در برنامه ریزی می‌شود. بنابراین در سال کنکور خود، سعی کنید حتما دفتری را به برنامه ریزی درسی اختصاص بدهید.

مطالعه اصولی زیست شناسی

 مفهومی خواندن زیست 

زیست شناسی را حفظ نکنید، برای یادگیری مفهومی زیست باید این درس را با تمرکز کامل مطالعه کنید. دانش آموزانی که مطالب را حفظ می‌کنند خیلی زود آن‌ها را فراموش می‌کنند. بنابراین سعی کنید زمان بیشتری را به مطالعه این درس اختصاص دهید و با مطالب درس ارتباط برقرار کنید.زیست فقط درسی حفظی و یا فقط مفهومی نیست. این درس هر دو ویژگی را با هم دارد. شما باید مطالبی مانند قید‌ها، کلمات کلیدی، شکل‌ها و نمودار‌ها را کاملا به صورت حفظی مطالعه کنید. نحوه مطالعه زیست شناسی برای کنکور و امتحان نهایی تفاوت دارد. مرحله اول برای هر دو آزمون، برنامه ریزی درست است. همچنین دانش آموزان باید نحوه مفهومی خواندن زیست را آموزش ببینند.

آموزش زیست شناسی برای امتحان نهایی

 • توجه به مدیریت زمان: این موضوع، مانع از موکول کردن مطالعه به شب امتحان است. در این صورت هر بخشی در زمانی که به آن اختصاص داده شده است مطالعه می‌شود.
 • مطالعه مداوم و خلاصه نویسی: با توجه به حجم زیاد درس زیست شناسی، سعی کنید مطالعه مداوم و روزانه و خلاصه نویسی داشته باشید. در مرحله اول تندخوانی کنید، در مراحل بعدی کتاب زیست شناسی را مفهومی بخوانید. زیر تمام نکات مهم خط بکشید. همچنین نکات مهم را حاشیه نویسی و خلاصه نویسی کنید. خلاصه نویسی درس زیست بهترین ابزار برای دوران مرور و همچنین دوران جمع بندی است.
 • استفاده از بهترین کتاب‌های کمک آموزشی: استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی خوب و همچنین فلش کارت‌ها از جمله روش های تثبیت مطالب در ذهن هستند. سعی کنید از کتاب‌های کمک آموزشی با اشکال و نمودار‌های زیاد استفاده کنید. در این صورت، می‌توانید با برقراری ارتباط بین متن و تصاویر کتاب درس را راحت‌تر درک کنید.
 • مطالعه ترکیبی و مفهومی درس زیست: با توجه به ارتباط فصل‌های مختلف درس زیست با یکدیگر، تنها روش مطالعه برای امتحان نهایی زیست و همچنین کنکور زیست باید به صورت ترکیبی باشد. برای تسلط کامل بر درس نیز باید آن را به صورت مفهومی مطالعه کنید.
 • جمع بندی مطالب: دانش آموزان باید علاوه بر مطالعه اصلی درس زیست شناسی، مدت زمانی را به جمع بندی اختصاص دهند. در این صورت در روز‌های نزدیک به امتحان، با کمبود وقت مواجه نمی‌شوند.

آموزش زیست شناسی کنکور

ما بار‌ها به ویژگی مفهومی و ترکیبی بودن درس زیست اشاره کرده‌ایم. فصل‌های زیست شناسی، به صورت پیوسته و مرتبط به هم هستند. مهم‌ترین اصل برای درک بهتر مطالب این درس، تعداد دفعات مطالعه و مرور مداوم است. سایر اصول لازم برای مطالعه زیست شناسی کنکور به شرح زیر است:

 • مطالعه اولیه به صورت روخوانی: برای به دست آوردن یک دید کلی نسبت به مطالب، ابتدا مطالعه‌ای به صورت روخوانی داشته باشید. این مرحله نیازمند صرف زیاد زمان نیست و صرفا برای آشنایی شما با مطالب کتاب است.
 • مطالعه دقیق و توجه به اشکال و تصاویر: در این مرحله، باید مطالب را به صورت دقیق و سطر به سطر مطالعه کنید و با استفاده از ماژیک هایلایت مطالب مهم را نشانه گذاری کنید. سعی کنید بین شکل‌ها و مطالب ارتباط برقرار کنید و به مفهوم مشترک آن‌ها پی ببرید.
 • توجه به قید‌های مهم کتاب: یکی از مواردی که طراحان سوال زیست کنکور در سال‌های اخیر خیلی به آن توجه دارند قید‌های کتاب زیست شناسی است. بنابراین شما باید مهم‌ترین قید‌های زیست کنکور از نظر طراحان سوال را آموزش ببینید. برای درک بهتر قید‌ها باید بتوانید علت استفاده از آن‌ها را درک کنید.
 • سوال پرسیدن از خود هنگام مطالعه: سوال مطرح کردن هنگام مطالعه به معنی مطالعه فعال است. این روش باعث تمرکز بیشتر هنگام مطالعه، درک بهتر مطالب و همچنین بررسی عمیق مطالب کتاب می‌شود.
 • تست زنی زیاد: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل مطالعه برای زیست شناسی کنکور تست زنی است شما باید تست زنی را در مراحل مختلف و با انواع تست‌ها انجام دهید. روش های صحیح تست زنی شامل تست‌های آموزشی، تست‌های آزمونی در منزل و همچنین تست‌های دوران جمع بندی هستند. سعی کنید حتما قبل از شروع تست‌ها به مطالعه درسنامه بپردازید. یادگیری تکنیک‌های تضمینی افزایش سرعت در تست زنی نیز برای تست زنی بهتر ضروری است.

 ترکیبی خواندن زیست

با توجه به ترکیبی بودن درس زیست کنکور، مهم‌ترین روش مطالعه این درس یادگیری ترکیبی زیست و همچنین خواندن ترکیبی است. دانش آموزانی که هر فصل را به صورت جدا و بدون توجه به خاصیت ترکیبی بودن آن مطالعه می‌کنند معمولا در کنکور و امتحان نهایی موفق نمی‌شوند. نحوه خواندن ترکیبی درس زیست شامل مراحل زیر است:

 • اطلاع از فصل های مهم زیست شناسی کنکور: شما با اطلاع از فصل های مهم زیست کنکور، می‌توانید با فصل‌های ترکیبی این درس آشنا شوید.
 • تسلط کامل بر مباحث کتاب: یکی از مراحل خواندن ترکیبی زیست، تسلط و یادگیری کامل مباحث است. برای تسلط کامل بر مباحث باید مطالب را صورت مفهومی بخوانید و همچنین زیاد مرور کنید و تست بزنید.
 • خلاصه نویسی و یادداشت برداری مطالب مرتبط: این روش، برای دوران جمع بندی و مرور بسیار خوب است زیرا همه مطالب مرتبط یکجا جمع شده‌اند.
 • استفاده از منابع ترکیبی: در درسنامه کتاب‌های کمک آموزشی ترکیبی، نکات بسیار زیادی درباره فصل‌های ترکیبی وجود دارد. بنابراین برای خواندن ترکیبی درس زیست می‌توانید از این منابع استفاده کنید.
 • پرورش ذهن به صورت ترکیبی: در این روش، شما باید ارتباط بین مطالبی را که مطالعه کرده‌اید و همچنین میزان تسلط بر مبحث را پیدا کنید.

دریافت مشاوره رایگان

برای تماس با گروه آموزشی زیست پلاسم  می‌توانید باشماره ۰۹۳۸۴۴۵۴۶۰۰ تماس حاصل فرمائید و از طریق فرم مشاوره زیر از مشاوره رایگان استفاده کنید.

فرم درخواست مشاوره

خلاصه نویسی زیست

یکی از روش‌هایی که در افرایش درصد زیست شناسی کنکور بسیار موثر است خلاصه نویسی است. خلاصه نویسی زیست در مرور این درس بسیار موثر است. خلاصه نویسی در افزایش تمرکز هنگام مطالعه، افزایش یادگیری و تسلط بر درس و همچنین صرفه جویی در زمان هنگام مرور نقش بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید با استفاده از 5 گام طلایی برای خلاصه نویسی درس زیست، این درس را به صورت کامل یاد بگیرید. این 5 گام شامل موارد زیر است:

 • تسلط بر درس
 • خلاصه نویسی از کتاب زیست شناسی بر اساس برداشتی که از درس دارید
 • خلاصه نویسی مرتب و منظم و به صورت یکجا
 • توجه و مطالعه دقیق شکل‌ها و نمودار‌های کتاب
 • خلاصه نویسی فقط از متن کتاب درسی

همچنین با استفاده از نوت برداری، هایلایت و خط کشی مطالب مهم و نوشتن در حاشیه کتاب، روند خلاصه نویسی زیست بسیار راحت‌تر می‌شود.

مهم‌ترین درس کنکور تجربی، درس زیست شناسی است. فقط مطالعه کتاب و تست زنی برای موفقیت در این درس کافی نیست. مرور درس زیست از مراحل مهم و کلیدی موفقیت این درس در کنکور است. شما برای مرور درس زیست به صورت اصولی باید به نکات زیر توجه کنید و آن‌ها را رعایت کنید:

 • انتخاب بهترین منبع درسی: قدم اول برای مرور درس زیست به صورت اصولی، انتخاب بهترین منبع است که بهترین منبع برای درس زیست شناسی همان کتاب درسی است. شما باید یادداشت برداری‌ها را نیز در حاشیه همین کتاب انجام دهید.
 • خلاصه نویسی در چند مرحله: برای مرور بهتر درس زیست ثبت بهتر مطالب در ذهن، خلاصه نویسی باید در سه مرحله و در فواصل زمانی معین انجام شود. برای مرور درس زیست باید این خلاصه نویسی‌ها در روز‌های پایانی مانده به کنکور مطالعه کنید.
 • انتخاب بهترین کتاب تست: یکی از روش‌های مرور درس زیست، تست زدن است. بهترین کتاب‌های تست باید درسنامه بسیار خوب و همچنین نمونه سوالات سراسری سال‌های گذشته را داشته باشند. در این صورت مرور درس زیست بهتر انجام می‌شود.

خلاصه نویسی زیست شناسی

آشنایی با استاد حمیدرضا زارعی

 • دبیر رسمی مدارس نمونه دولتی و سمپاد
 • 7 سال سابقه تدریس کنکوری زیست شناسی
 • طراح سوالات آزمون های آزمایشی و قلمچی
 • مولف بهترین جزوات زیست شناسی کنکور
 • بنیان گذار گروه آموزشی زیست پلاسم
جهت محقق شدن رویای شما داوطلبان کنکور تجربی 1401 با آموزش های مفهومی زیست شناسی و مشاوره رایگان تا روز کنکور همراه شماست.

سوالات متداول

1. ویدئوهای آموزشی هر پایه تحصیلی چند ساعت می‌باشد؟

زیست پایه دهم : 24 ساعت آموزشزیست پایه یازدهم : 36 ساعت آموزشزیست پایه دوازدهم : 36 ساعت

2. آیا بسته های آموزشی براساس آخرین تغییرات کتاب های درسی می باشد؟

بله، محصولات آموزشی هرساله براساس آخرین ویرایش های کتاب های درسی، بروز رسانی می شود.

3. بعد از خرید محصولات پشتیبانی شامل چه مواردی می شود؟

پس از خرید محصولات، خدمات پس از فروش همچنان ادامه دارد و راه ارتباطی شما بعد از گرفتن خدمت همیشه باز است. شما می توانید هرگونه سوالی داشتید با شماره زیر تماس گرفته یا از طریق واتساپ پیغام خود را قرار دهید.

4. ارسال محصولات به چه صورت است؟

شما می توانید محصولات آموزشی را هم به صورت دانلودی و هم به صورت ارسال بستۀ پستی دریافت نمائید.ارسال بستۀ آموزشی توسط پست پیشتاز انجام خواهد شد و طی 7-4 روزکاری به دست شما خواهد رسید.

راه‌های ارتباطی با گروه آموزشی زیست پلاسم