یکی از مهمترین اصول برای موفقیت در کنکور، نحوه مدیریت زمان در کنکور است. ممکن است عده ای از دانش آموزان با وجود آمادگی کامل علمی و تسلط کامل بر دروس، به علت عدم زمانبندی درست در کنکور، با شکست مواجه شوند. توانایی مدیریت درست زمان در این آزمون حساس، با تمرین و تکرار در طول سال و با شرکت در آزمون‌های آزمایشی به وجود می آید.

از عوامل موثر بر کسب مهارت در زمانبندی در کنکور، می‌توان به یادگیری تکنیک‌های تضمینی افزایش سرعت در تست زنی اشاره کرد. دانش آموزانی که مهارت کافی در نحوه مدیریت زمان را به دست می آورند، می‌توانند به راحتی به همه تست‌ها پاسخ دهند. همچنین این دانش آموزان، می‌توانند بر استرس ناشی از حضور در جلسه کنکور غلبه کنند.

برای آموزش کامل نحوه مدیریت زمان در کنکور، خواندن این مقاله مفید و کاربردی را به شما دانش آموزان عزیز پیشنهاد می‌کنیم.

نحوه مدیریت زمان در کنکور چیست؟

استفاده از تکنیک‌ها و روش‌هایی در جهت انجام موفقیت آمیز کارها در زمان مورد نظر، مدیریت زمان است. دانش آموزانی که در طول سال زمان خود را فقط به درس خواندن اختصاص می‌دهند، شانس زیادی برای موفقیت و کسب رتبه دلخواه در این آزمون ندارند.

افزایش سرعت تست زنی و تقویت مهارت زمانبندی در کنکور، با تست‌های زمان دار و مدیریت زمان با استفاده از ساعت و کورنومتر در طول سال امکان پذیر هستند. این دو هدف با شرکت در بهترین آزمون‌های آزمایشی، تست زدن زیاد و همچنین آزمون‌های تستی در منزل قابل دستیابی هستند.

تفاوت نحوه مدیریت زمان در کنکور و امتحانات تشریحی مدرسه

آزمون‌های تشریحی مدرسه و آزمون‌های جامع مانند کنکور با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. مهم‌ترین تفاوت آن‌ها در مدت زمان پاسخگویی به سوالات است. در امتحانات تشریحی مدرسه، دانش آموزان زمان کافی برای پاسخگویی و مرور همه سوالات دارند. در کنکور، داوطلبان باید به تعداد زیادی از سوالات در مدت زمان محدود پاسخ دهند.

با توجه به سایر تفاوت ها بین این دو آزمون، نحوه مدیریت زمان در کنکور و امتحانات تشریحی متفاوت است. تفاوت های دیگر آزمون سراسری کنکور و امتحانات تشریحی مدرسه:

  • تعداد و سطح سختی سوالات: در امتحانات مدرسه، تعداد محدودی سوال و با سطح سختی یکسان هستند. بنابراین پاسخ دادن به آن‌ها، نیازمند صرف زمان زیاد نیست. در کنکور به علت تعداد زیاد سوالات و سطح متفاوت آن‌ها، زمانبندی در کنکور کمی سخت است. دانش آموزان باید ابتدا زمان خود را برای پاسخگویی به سوال‌های ساده اختصاص دهند و بعد به سراغ سوالات متوسط و دشوار بروند.
  • تعداد درس‌ها: از جمله عوامل موثر دیگر در نحوه مدیریت زمان در کنکور، تعداد درس‌هایی است که دانش آموزان در آزمون‌های تشریحی و کنکور ملزم به خواندن آن‌ها هستند. در کنکور، دانش آموزان باید تمامی درس های سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه کنند. اما در امتحانات مدرسه، سوالات فقط از یک درس مطرح می‌شود.

نحوه مدیریت زمان در کنکور

4 روش مدیریت زمان در کنکور

4 روش مدیریت زمان در کنکور به شرح زیر است.

  1. پاسخگویی به سوالات بر اساس سطح سختی

همه سوالات در هر سه سطح آسان، متوسط و سخت دارای نمره یکسان هستند. داوطلبان کنکور، باید ابتدا به سوالات آسان پاسخ دهند. در مراحل بعدی، نوبت پاسخگویی به سوالات متوسط و آسان است. این روش، باعث پیشگیری از اتلاف وقت بر روی سوالات سخت می‌شود. بهترین زمان برای پاسخگویی به سوالات سخت، بعد از جواب دادن به همه سوالات و در زمان اضافه است. برای تشخیص سوالات متوسط از سخت باید از علامت گذاری های خاص استفاده کرد.

  1. ایجاد تعادل در پاسخگویی به سوالات تمامی دروس

دانش آموزان باید در روز جلسه کنکور حتما ساعت و یا کورنومتر به همراه داشته باشند. در این صورت، می‌توانند زمان را به خوبی مدیریت کنند. داوطلبان باید با توجه به مدیریت زمان بر اساس روش یک، بعد از اتمام ساعت مختص هر درس، به سراغ درس دیگر بروند. در واقع، دانش آموزان باید بتوانند بین دروس تعادل کافی را برقرار کنند. با این روش به راحتی می‌توانند درصد زیست خود را در کنکور افزایش دهند. همچنین برای افزایش درصد زیست کنکور می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید:

برترین روش‌های افزایش درصد زیست کنکور

  1. توانایی کنترل استرس و روحیه در زمان مواجهه با سوالات سخت

دانش آموزان در زمان پاسخگویی به سوالات باید به اصطلاح معروف (کمیت، خیلی بهتر از کیفیت است) توجه کافی داشته باشند. بنابراین توصیه مشاوران زیست پلاسم به دانش آموزان عزیز، کنترل روحیه و استرس در زمان برخورد با سوالات سخت است. تعداد افرادی که در کنکور توانایی پاسخ به همه سوالات و کسب درصد 100 را در همه درس‌ها داشته باشند بسیار محدود است. جواب دادن به 60 درصد سوالات نیز، موفقیت در کنکور را تضمین می‌کند. بنابراین، آرامش داشتن هنگام برخورد با سوالات سخت بسیار ضروری است.

  1. تکنیک وقت اضافه

نحوه مدیریت زمان در کنکور با این روش، به این صورت است که دانش آموزان باید زمان مختص هر درس در دفترچه را کمتر در نظر بگیرند. به ویژه دروس عمومی نیازمند صرف زمان بسیار کمتری هستند. در این صورت می‌توان زمان باقیمانده از این دروس را به سوالات سخت و دروس دیگر اختصاص داد.

نحوه مدیریت زمان در کنکور نیز مانند سایر روش‌ها و مهارت های ضروری برای موفقیت در کنکور، نیازمند تمرین و تکرار است. این مهارت، با شرکت در آزمون‌های آزمایشی مکرر و زمانبندی در طول سال به دست می آید. مدیریت زمان در همه مراحل زندگی مفید و کاربردی است. در این مسیر و با آموزش کامل نحوه مدیریت زمان در کنکور، گروه آموزشی زیست پلاسم مانند همیشه در کنار شما عزیزان می‌باشد. به همین منظور، مقالات همه چیز راجع به زیست کنکور و روش درست برنامه ریزی برای زیست کنکور نیز می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

 

 

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود، شماره موبایل خود را وارد کنید